Úmrtí ukončilo péči plnou lásky

 

Mgr. Břetislav Klomínský CHS z údolí Úpy

 Byl jsem požádán, abych pronesl několik slov v smutné chvíli při rozloučení  s panem Vlastimilem Kejzarem.  Vzhledem k tomu, že nás dohromady svedl náš společný zájem o německé ovčáky a měl jsem možnost spřátelit se s tímto úžasným člověkem, dovolím si dále     o panu Kejzarovi mluvit jako  o Vlastíkovi, tak , jak ho oslovovali jeho nejbližší ,  jeho kamarádi a jak jsem ho mohl oslovovat i já

  Rád bych  připomněl to, co bylo kromě  rodiny jeho hlavní  životní náplní, vášní a láskou  - byl to chov a výcvik německých ovčáků.   Vlastík pocházel z pejskařské rodinykterá  vlastnila chovatelskou stanici Z Kejzarova dvora,  a tak se se psy  setkával již od dětství.  To ho do budoucna ovlivnilo natolik, že se stal  pejskařem tělem i duší.

 V  roce 1973,  spolu se svou manželkou Irenou, založili chovatelskou stanici  německých ovčáků Kehro.  Svoji chovatelskou činnost sice v roce 1993 dočasně přerušili, ale  na její tradici navázali v roce 2008, kdy pozměnili název chovatelské stanice na Kehro Bohemia.   Od samého začátku  dosahovali špičkových výstavních výsledků. Dlouhá léta se s mnoha psy úspěšně účastnili  výstav nejen u nás, ale i v zahraničí. Jako první dokázali i přes velké potíže importovat  štěňata z nejlepších západoněmeckých krevních linií a tím obohatit chov německého ovčáka u nás. Odchovy jejich  fen  měly úspěch  mimo jiné i v bývalém západním Německu,  ve Spojených státech amerických, Kanadě a bývalém Sovětském Svazu. Asi nejznámějším majitelem jejich feny byl  tenista Ivan Lendl, který je ještě dlouho informoval o dalších  osudech již  jím  odchovaných štěňat. 

   Rád bych jmenoval alespoň několik Vlastikových  chovných fen, které se zapsaly dohistorie chovu německých ovčáků.   První chovnáfena Pegi Vidio neměla v Československu na výstavách tři roky po sobě konkurenci.  Dále to  byla Sita Vidio, nejen matka několika výborných vrhů, ale i  adoptivní a trpělivá matka lvíčat.  A jak k nim přišla?   Vlastíka v roce 1979 oslovil  Josef Vágner, tehdejší ředitel Dvorské zoologické zahrady,   s žádostí o pomoc při odchovu opuštěných lvíčat berberských lvů. Vlastíkovi, Ireně a fenečce Sitě se podařilo zachránit lvici Elzu a lva Ferdu. Ti potom účinkovali v několika televizních pořadech a filmech. Na tato mláďata Vlastík velmi rád a často vzpomínal.

Další významnou fenou byla importovaná  Luni von Bad Boll,  středoevropskávítězka  a mnohonásobná krajská a národní vítězka. Byla  matkou vyjímečného  Q vrhu.

Nezapomenutelná  byla fena Cimba Murttal, která i přes svůj handicap zvítězila na řadě výstav a také získala titul  Best of show, čímž na výstavě porazila i vítěze všech ostatních  plemen.

V  neposlední řadě je nutno připomenout národní vítězku, fenu Edina Kehro.

Z importovaných  psů patrně nejvíce chov ovlivnil  Asslan Stettener Schlossli, Inko von Alten Warterhaus a Jim Murtal.

  K chovatelské činnosti  nedílně u německého ovčáka patří výcvik, kterému se  Vlastík také věnoval. Složil obrovské množství zkoušek z výkonu nejen se svými psy, ale i se psy, které mu na výcvik svěřili  majitelé nejznámějších  zahraničních chovatelských  stanic věnujících se chovu exteriérových linií , mimo jiné ze  stanic  Bad Boll, Murtal, Corvelinden, Gigantenhaus, von Alten Warterhaus a  Stettener Schossli). Své chovatelské a výcvikové zkušenosti předával dál a mimo jiné  je uplatnil při dlouholeté činnosti ve funkci okresního poradce chovu. 

 Kdy složil svoji první zkoušku z výkonu si asi již nikdo z nás nepamatuje.  Tu poslední ale  ano -  se psem ze svého chovu Ex Kehro Bohemia  složil 23.května 2020 ve Dvoře Králové  zkoušku ZVV1.

 Je však nutno dodat, že i jeho přístup k výcviku ukazoval na jeho povahu. Například  se svojí manželkou tvrdil, že současné  výkony ve výcviku sice  obdivují, ale více se jim líbí,  když se pes dívá na cestu a nikoli pánovi do očí. Také vím, že každý úder obuškem, který dostal jeho pes při výcviku nebo při zkouškách, byl pro něj utrpením a radši by tyto údery dostal místo svých psů sám. Vím, jak prožíval stisk tetovacích kleští u každého štěněte i po tolika letech této činnosti. Své psy miloval a ti mu jeho lásku opláceli stejnou měrou.  Ve svém srdci však měl  místo i  pro své nejbližší a přátele.  A takový   zůstane v našich vzpomínkách. Laskavý, citlivý, mimořádně hodný,  přátelský a milující.

  Závěrem mi dovolte, abych pozůstalé rodině vyjádřil upřímnou soustrast.

Parte-s-obcankou_8
Kytice-zko_2
ZKO 138 Nový Svět  Dvůr Králové n.L.                  Český klub Německých ovčáků
Vanto von Regina Pacis
zatím HD+ED negativní, roční pes

Vannto-facebook-1

Vanto-5-monate-4-3

Ema v. Deutschen Konigshof 

HD+ED negativní, vícenásobná vítězka výstav, BH, IPO1, 5JX2/N, výběrový chov

otec V-A 2 Nino v. TRONJE

Iwer Framato Rolau

HDD a ED negativní, ZVV1, výborná

otec:

V-A 2 Sando Baruthener Land

Historie
Aragon Fabare  na Klubové výstavě vítězů Roudnice 2011 vyhrál  třídu mladých a je vítězem ČR mnohonásobný vítěz třídy, chovný, výborný, BOB, CACIB 1. ch. třída, 5JI2/P
Na LG  Raschau-Langenberg e.V. dne 1.7. 2012 byl Aragon Fabare hodnocen rozhodčím p. Maierem jako vorzuglich 10 ve třídě dospělých   z 26 vystavovaných psů z Itálie, Polska, Ruska a samozřemě Německa ve stáří 30 měsíců.
otec Eros v.Haus Portofino 
matka Lotty v.d. Pisten Trophe

  Aragon-jaromer      

Bruno Framato Rolau - vítěz třídy dorostu na

celostátní výstavě Polička 2009, ED normal,HD f.normal, ZVV 1, 5JI2/P, 1. třída

otec: Ilbo v. Holtkamper See V-A

matka: Libra Framato po Senonovi v. Noort

Bodo Kehro Bohemia - ZVV 1, FPr 1, negativní, výborný

otec Xantos z Agiru    matka Naomi Krásnoočko